Одржано традиционално пливање за Часни крст у Куршумлији

Одржано традиционално пливање за Часни крст у Куршумлији

  • 25. јануар 2022.

Туристичка организација Општине Куршумлија на Богојављење реализовала је дванаести пут  по реду традиционалну манифестацију „ПЛИВАЊЕ ЗА ЧАСНИ КРСТ“ на градском базену са почетком у 12:00 часова. Манифестација је посвећена хришћанској вери, традицији и Часном крсту. На овај дан се  сваке године окупља све већи број учесника који се надмећу и показују свој витешки подвиг, а нас остале подсећају на поруке празника: саборност, јединство у вери и ширење мира и љубави које је Исус слао и отпочео мисију успостављања хришћанства, вере која нас уједињује.

Овогодишњу манифестацију отворио је председник Општине Куршумлија Војимир Чарапић, и свим учесницима овогодишњег пливања за Часни крст честитао на храбрости и вољи да пливају, поштујући на тај начин дан када се Исус Христ крстио на реци Јордан.

Учествовало је девет такмичара: Стефан Ристовић, Драгослав Зувић, Драган Тодоровић, Радован Булатовић, Иван Тодосијевић, Душан Милијановић, Иван Ивањац, Ненад Владисављевић, Иван Гочманац.

Победник у овогодишњој трци за Богојављенски крст је Иван Тодосијевић, коме је припала и новчана награда од 10.000 динара. Друго место је освојио Иван Гочманац и награду од 8.000 динара, а треће место и новчану награду у износу од 5.000 динара освојио је Стефан Ристовић.

Пливању је претходило освећење воде на градском базену.

Читај више
Обележена  144. годишњица ослобођења Куршумлије од Турака

Обележена 144. годишњица ослобођења Куршумлије од Турака

  • 25. јануар 2022.

Данас је у парку Топличког устанка у Куршумлији обележенa 144. годишњица ослобођења Куршумлије од Турака.

Представници Општине, Удружења бораца и грађани Куршумлије окупили су се како би одали почаст погинулим јунацима у Ослободилачким ратовима 1877-1878 године. Коначно ослобођење Куршумлије од више-вековног турског ропства десило се 19. јануара 1878. године, а српске снаге, од 23. јануара до 3. фебруара те године, покушавале су да заузму Самоково и у тим борбама изгинуло је око 800 српских војника.

Након Парастоса, минутом ћутања одана је почаст палим борцима.  На Споменик ослободиоцима венце су положили припадници Војске Србије, представници општине Куршумлија, представници Туристичке организације Куршумлија, Удружење  СУБНОР и удружење Гвоздени пук Игриште.

Текст о ослобођењу Куршумлије од Турака говорила је Ратка Чарапић, ученица Гимназије Куршумлија.

Стихове песме – „Прорицали нам да нас неће бити“  Мире Алечковић–  рецитовала Снежана Радоичић, ученица трећег разреда Гимназије Куршумлија.

Читај више